Zima nareszcie – co robić w mieście?

W co się bawić?, w co się bawić, gdy możliwości wszystkie wyczerpiemy ciurkiem?- śpiewał Wojciech Młynarski

Przyszła mi do głowy ta piosenka, kiedy robiłam kolejne okrążenie wokół bloku z psem, zastanawiając się jak aktywnie spędzić najbliższy weekend?

Może i Ty szukasz inspiracji a jednocześnie mając na względzie obecną sytuację epidemiczną masz przekonanie, że wszystkie atrakcyjne miejsca w Twoim mieście są pozamykane? Potrzebujesz podpowiedzi jakie aktywności na powietrzu są możliwe do realizacji?

Jedną z nich jest GRA PO-ŚWIĄTECZNYCH TROPICIELI naszego autorstwa , w której możesz wziąć udział razem z dziećmi w Warszawie, do 24.01.2021. O szczegółach przeczytasz tutaj: www.warszawskiegrymiejskie.pl a tymczasem poniżej znajdziesz 6 pozostałych propozycji na aktywnie spędzony wolny czas na powietrzu:

  1. GEOCACHING: najprościej mówiąc jest to bezpłatna i bezkontaktowa zabawa w poszukiwanie skarbów za pomocą odbiornika GPS.

Wystarczy, że wejdziesz na stronę www.geocaching.pl/ i w zakładce mapa, wpiszesz interesującą Cię lokalizację a ukażą Ci się wszystkie ukryte skarby, oficjalnie nazwane skrytkami.

Podstawowym wyposażeniem skrytki jest papierowy dziennik wpisów. Umieszczenie w nim swojego wpisu jest podstawą do uznania skrytki jako znalezionej. Poza wpisem, w skrytce zostawia się różnego rodzaju małe gadżety (np. przypinkę, małą zabaweczkę, guzik itp), które można wymienić na coś innego co się już w niej znajduje. Pozostawiane przedmioty muszą być legalne, bezpieczne i nie psujące się - czyli żywność odpada. Są to podstawowe zasad geocachingu.

W pojemnikach skrytek można umieszczać także "przedmioty podróżne", które przenosi się ze skrytki do skrytki, dzięki czemu ich właściciel może śledzić trasę ich podróży.

Same skrytki mogą być różnej wielkości – od malutkich pojemniczków po duże skrzynie. Skrytki ukryte są w miejscach ogólnodostępnych, nie zakopuje się ich, ale nie są one widoczne tzw. "gołym okiem", trzeba ich trochę poszukać i do tego pomocne jest naprowadzanie co do metra przez GPS. Skrytki znajdziesz przeróżnych miejscach: na szczytach gór, w lesie czy środku miasta, pod kamieniem, w pniu drzewa czy w parkowej wiacie. Każda skrytka posiada swój opis w serwisie geocachingowym.

Ty również możesz stworzyć swoją skrzynkę.

Od czasu powstania pierwszej skrytki geocache zabawa ta rozszerzyła się na cały świat.

Więcej szczegółów znajdziecie na podanej powyżej stronie. Możesz również pobrać BEZPŁATNĄ aplikację i ruszać w teren na poszukiwania ukrytych skrytek.

Warszawskie Gry Miejskie polecają tę formę aktywności jako bezpłatną i bezkontaktową zabawę zarówno dla dorosłych jak i dzieci.

2. BIEGI NA ORIENTACJĘ

...ale o co chodzi? - to pierwsza myśl jaka przychodzi Ci do głowy? Już wyjaśniam. Jeśli lubisz biegać ale potrzebujesz czegoś więcej niż tylko muzyki płynącej ze słuchawek przy pokonywaniu kolejnego kilometra, jeśli potrzebujesz więcej adrenaliny lub urozmaicenia biegi na orientację ,w których równie ważne co sprawne i szybkie nogi i płuca jest głowa, mogą Cię zainteresować.

Rzecz w tym aby przy pomocy wyłącznie mapy i kompasu, w jak najkrótszym czasie dotrzeć do wyznaczonych na mapie punktów kontrolnych, w których należy odznaczyć swoją kartę startową lub specjalny bezdotykowy chip i dotrzeć na metę. Punkty należy zaliczać w odpowiedniej kolejności.

Jaką drogą będzie podążał uczestnik do wyznaczonego punktu, zależy tylko od niego, ale niedopuszczalne jest aby np. przeskakiwał przez ogrodzenia.

Udział w tego tupu aktywności to połączenie sprawności, zmysłu orientacji i szybkiego opracowania strategii. To świetna alternatywa na obecne czasy, ponieważ zawodnicy startują w odstępach czasowych, trasę pokonują indywidualnie a punkty kontrolne są już obecnie, najczęściej bezkontaktowe. Ponadto ta forma aktywności dostępna jest przez cały rok i mogą w niej brać udział zarówno dorośli jak i dzieci. Wpisz w wyszukiwarkę hasło "biegi na orientację" i nazwę swojego lub najbliższego miasta a przekonasz się ile tego typu imprez dzieje się koło Ciebie.

3. ZIMOWE OGNISKO

Smak kiełbaski z piekarnika lub patelni to zdecydowanie nie to samo co tej nabitej na patyk i pieczonej nad płomieniem ogniska. W tej opcji, tak na prawdę staje się ona drugorzędna względem całej przygody i ogniskowej aury jaka wytwarza się podczas jej smażenia. I choć w wielkim mieście większość z nas nie może sobie pozwolić na rozpalenie przydomowego ogniska lub choćby grilla, to przy odrobinie chęci i tu znajdziemy legalne miejsca gdzie możemy "okadzić" się zapachem dymy albo dla żądnych większych wrażeń stworzyć prawdziwie filmowy scenariusz wyprawy po ogień, z gotowaniem w kociołku, śpiewem przy gitarze, opowieściami z dreszczykiem czy indiańskimi tańcami. Wszystko zależy wyłącznie od naszych chęci i wyobraźni.

Gdzie to zrobić? Jeśli chodzi o Warszawę, to proponujemy:

  1. polanę w parku młocińskim, na której znajdują się ogniskowe wiaty a drewno i gałęzie na opał podrzucane są przez służby porządkowe i leśników. Miejsca ogniskowe znajdują się na obrzeżach polany, pośrodku której znajduje się duży, drewniany plac zabaw i boisko do siatkówki.
  2. polany wypoczynkowe: Opaleń, Pociecha lub Jakubów znajdujące się na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego. Tu przez wzgląd na obszar chroniony, przy rozpalaniu ogniska należy ściśle stosować się do wytycznych wydanych przez dyrektora parku. O szczegółach przeczytacie tutaj: https://www.kampinoski-pn.gov.pl/rss-turystyka/133-polany-wypoczynkowe

Jeśli preferujesz grilla to zachęcamy do odwiedzenia strony M.ST. Warszawy: https://warszawa19115.pl/-/grillowanie-i-rozpalanie-ognisk ,gdzie znajdziesz szczegółowe informacje dotyczące grillowania i rozpalania ognisk na terenie Warszawy oraz bogatą listę miejsc gdzie możesz to zrobić bez obawy otrzymania mandatu, co więcej z przygotowaną już infrastrukturą.

Zapakuj zatem ogniskowe/grillowe przysmaki, napełnij głowę pomysłami a plecak ew materiałami i gadżetami, dzięki którym będziesz mógł rozbudować scenariusz waszego rodzinnego podboju całkiem dzikiego miasta 😉.

4.KRÓLEWSKI OGRÓD ŚWIATŁA

Jeśli lubisz spacerować po zmroku i poszukujesz zimowo-świątecznych klimatów, których nieodzownym elementem są światełka, to odwiedzenie Królewskiego Ogrodu Świateł, który rozświetla tysiące kolorowych lampek, na terenie ogród w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, wydaje się być idealną propozycją.

Zimowy ogród króla, świetlna karuzela, która rozbłyśnie pełną mocą gdy wprawisz ją w ruch, ożywiona światłem fontanna, fenomenalny ogród różany, który sprawia wrażenie barwnego dywanu, który zmienia swoje kolory, czy w końcu mapping wyświetlany na fasadzie pałacu, podczas którego z pałacowych okien wyjrzy do Was sam król Jan III z królową Marysieńką a przed pałacowe wejście wjedzie królewski orszak to tylko część atrakcji królewskiego ogrodu świateł, który stworzy Wasz magiczny spacer z urzekającą scenerią dla niezwykłych zimowych ujęć.

Świetlna aranżacja dostępna jest do 28.02.2021. Wstęp do ogrodu jest płatny a przez wzgląd na obecną sytuację epidemiczna, ilość miejsc ograniczona- zachęcamy zatem do wcześniejszego zaplanowania odwiedzin. Wszystkie szczegóły znajdziesz na stronie: https://www.wilanow-palac.pl/edukacja/krolewski_ogrod_swiatla

5. ZWIEDZANIE Z PRZEWODNIKIEM

Chyba w każdym mieście znajdziecie przewodnika. To oni znają ciekawostki i dowcipne historie związane z miastem, klimatyczne knajpki, potocznie zwane "nieoczywiste miejscówki" i tzw. smaczki miasta.

Zwiedzać można na różne sposoby: pieszo, rowerem, na segway'u, zabytkowym autem lub piętrowym widokowym autobusem a trasy zwiedzania nie muszą wcale prowadzić przez głównie zabytki. Obecnie masz cały wachlarz tras tematycznych do wyboru a konkurencja na rynku prześciga się w coraz to nowych pomysłach. Skorzystaj zatem z jednej z nich, wspomagając przy okazji branżę turystyczną, która bardzo dotkliwie odczuła skutki lockdown'u i wybierz się na indywidualne zwiedzanie z przewodnikiem.

Ciekawi jesteśmy, która z tras najbardziej przypadnie Wam do gustu: szlak warszawskich murali, śladami socrealistycznej stolicy, warszawskich legend czy drapaczy chmur? To tylko niektóre spośród dostępnych - sam zdecyduj na co masz ochotę i poznaj swoje miasto od innej strony.

6. PARK/LAS i OSIEDLOWE PODWÓRKO

Czasem nie trzeba wiele, żeby dobrze się bawić. Czym mniej mamy sprzętu tym bardziej pracuje nasza głowa. Gdybyśmy cofnęli się w czasie zobaczymy jak niewiele potrzeba było naszym dziadkom, rodzicom a może i nam samym aby stworzyć na podwórku indiańską osadę, pogoń policjantów za złodziejami czy sklep w którym sprzedawało się kasztany, liście i kamienie.

Może na dnie swojej szuflady z różnymi różnościami - na pewno taką masz 😉, znajdziesz kawałek kredy, dzięki której narysujesz i zagrasz ze swoim dzieckiem w klasy lub chłopka a za sprawą patyków i gałęzi zbudujesz w lesie szałas i zabawisz się w tropiciela leśnej zwierzyny lub przy pomocy lornetki będziesz wypatrywał ptaki w parku i sprawdzał ciekawostki o nich w ptasim atlasie?

Weź garść orzeszków laskowych i przyjedź np. do lasku Lindego na warszawskich bielanach a gwarantuję Ci, że nie jedna wiewiórka będzie "jadła Ci z ręki", przejdź na drugą stronę ul. Marymonckiej a znajdziesz się na leśnej drodze, która doprowadzi Cię do rzeźbionej, drewnianej szopki przy kościele pokamedulskim autorstwa Józefa Wilkonia. Tu przez cały rok spotkasz żywe osiołki, owce i kozy a dzieci będą mogły pokręcić się na oryginalnej karuzeli. Jeśli zabrałeś ze sobą czworonożnego przyjaciela, to po drodze do szopki możesz wstąpić na leśny plac zabaw dla psów. Swoją leśną przygodę możesz kontynuować przez urokliwy lasek bielański, w którym ukrytych jest dużo skrzynek geocachingowych, o których pisaliśmy powyżej, aż do AWF Warszawa, wstępując po drodze do stajni https://www.stajnia-argos.pl/osrodek na konną przejażdżkę lub w kierunku kępy potockiej, zahaczając po drodze o park linowy http://park-linowy-bielany.pl/ (obecnie zamknięty), gdzie w sezonie zimowym, jak tylko są odpowiednie warunki można również wypożyczyć narty biegowe. To tylko przykład z naszego podwórka, jestem przekonana, że i w Twojej okolicy znajdą się ciekawe propozycje na leśną, parkową lub podwórkową przygodę.

Mamy nadzieję, że zainspirujecie się jedną z naszych powyższych podpowiedzi na aktywnie spędzony czas wolny a jeśli tak, koniecznie dajcie znać jak Wam poszło. Nie zapominajcie też o naszej rodzinnej GRZE PO-ŚWIĄTECZNYCH TROPICIELI, dostępnej do 24.01.2012.